|
Методическая разработка внеклассного мероприятия, посвященного Дню Святого Валентина в 8-9 классе на английском языке
Методическая разработка внеклассного мероприятия, посвященного Дню Святого Валентина в 8-9 классе на английском языке.
Цель: - привить интерес к культуре страны изучаемого языка;
- расширить кругозор учащихся и познакомить с фактами из истории праздника;
- развивать навыки сотрудничества, а также работе в группе в духе соперничества.
Оснащение:
- почтовый ящик для «валентинок»;
- раздаточные карточки с заданиями на цветной бумаге в виде сердца;
- вырезанные из цветной бумаги маленькие сердечки красного сердца (по количеству девочек) и синего цвета (по количеству мальчиков);
- красивые большие сердца для Валентина и Валентины;
- билетики в виде сердца с написанными на них забавными или романтическими пожеланиями, которые ребята получают после праздника;
- печенья в виде сердца;
- приз для победившей команды.
Подготовительная работа. Ученики заранее готовят «валентики». Учитель рассказывает основные правила их написания.
“Your Valentine’s Card does not have to be signed if you feel shy. You may sign as “A Secret Admirer’ or “Mysterious Stranger”.
But don’t forget to write the name of the receiver!!!
Remember that receiving Valentines makes people feel good!!!
The usual form of Valentine’s Card is a red or pink heart decorated with lace, ribbon or just nice pictures.
Your Valentine’s Card may be decorated with:
Ribbon (ленточка) that means – “You are tied up”.
Lace (кружево) that means – “You have caught my heart in a net”.
Fan (веер) that means – “Open your heart for me”.
|
Учитель знакомит ребят с символами праздника и их написанием.
Heart – the most common romantic symbol.
Candies - are made in hear shape.
Red and pink – traditional colours of the holiday that mean “love”.
Cupid – the God of love.
Lace – a symbolic love net.
Ribbon – a symbol of love ties.
Rice – the symbol of wedding.
Ring – a symbol of engagement.
Coin – a symbol of wealthy marriage.
|
- Ведущих двое – мальчик и девочка.
Жюри 2-3 ученика.
- Участники заранее готовят номера художественной самодеятельности.
- С помощью родителей готовится праздничное угощение – печенье в форме сердца, в котором можно запечь крупинки риса, как символ праздника.
Оформление класса.
- на столе у входа стоит почтовый ящик для «валентинок», которые будут розданы в конце праздника.
- в коробке у входной двери лежат билетики в виде сердечек с написанными на них забавными или романтическими пожеланиями.
На доске стенгазета на английском языке и символы праздника – сердечки со стихами:
Just a little note to say,
“Have a happy Valentine’s Day!”
Sending a wish with lots of heart
For a day that’s happy from the start!
Not only when it’s Valentine’s Day
But always all year through,
You’re thought about with words of love
And wishes much gladness too! И т.д.
|
Ход мероприятия.
- При входе в класс ребята берут из коробки эмблему праздника - сердечко из цветной бумаги. Количество цветов равно количеству команд. (У нас были 2 команды девочек и 2 команды мальчиков по 6 человек в каждой. Ученики младших классов вырезали эмблемы двух оттенков красного цвета (для девочек) и двух оттенков синего цвета (для мальчиков)). На каждом столе для участников лежат большие эмблемы соответствующих цветов. Эмблемы лежат в коробке в перевернутом виде, поэтому жеребьевка честная. Эмблемы прикалываются к одежде, а ребята занимают свои места за столами.
- После каждого конкурса раздаточные карточки передаются жюри. Пока проводится следующий конкурс, учитель и жюри подводят итог предыдущего. Результаты фиксируются на доске.
- Выполнение каждого задания начинается одновременно, а прекращается, как только одна из команд выполнит задание. Карточки с ответами собираются и передаются жюри.
- Номера художественной самодеятельности проводятся между конкурсами.
Выступление ведущих сопровождается презентацией на экране.
Слайд 1, 2
Teacher. Hello everybody! We are glad to see you at the party. Today we are going to celebrate St. Valentine’s Day – a holiday which is very popular in Europe and, of course, in Britain. You will take part in different competitions and have fun. At the end of the party the winners will get small prizes. Now remember the symbols of the holiday.
Слайд 3, 4
Teacher So let’s begun!
Слайд 5
Pupil 1. No one really knows the actual origin of this holiday. But what is for sure – it isn’t of Russian origin. It came to us from Europe. Some people believe, that the world “valentine” came from a Norman word “galantine” which means a “gallant’, a “lover”.
Pupil 2. But there are some legends which tell us where this holiday has come from. Some experts connect Valentine’s Day with two saints of early Christian church.
Слайд 6
Pupil 1 One of the legend brings us back to the times of the Roman Empire. In the third century there was a Roman Emperor called Claudius who wanted to have the strongest army in the world. That’s why his soldiers couldn’t marry. Claudius was sure that unmarried men wouldn’t think families and would fight better. But there lived a priest in Rome Valentine by name. He secretly married the couples against the orders of the Emperor. When Claudius learned about it he burnt Valentine on a fire. The day on which he is remembered is the 14th of February.
Слайд 7
Pupil 2. Another legend tells us about a traditional holiday in ancient Rome – Lupercalia. It was celebrated on the 15th of February. On that day in Rome a great holiday in the honour of the Roman god Lupercus began. Young men and girls chose their future wives and husbands and announced about their future marriage. The Romans sacrificed animals, made straps of their skins and hit people they met. Women believed that it would help them to become pregnant.
Pupil 1. Another Saint Valentine was a good friend to children. But he didn’t worship the Roman gods was put in prison. The children missed him and sent him loving notes. He was executed on the 14th of February in 270.
Pupil 2 One more version of the origin of the holiday has a natural explanation. People think that on the 14th of February, nature turns towards spring. For example, birds begin choosing their partners and start their mating.
Pupil 1. Now that we have learned more about holiday, it’s time to begin our funny competitions.
Pupil 2. In the first competition to will have to do a crossword. All the words are connected with St. Valentine’s Day.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
F
|
|
B
|
|
U
|
|
|
Y
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
L
|
|
|
|
|
|
E
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
V
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
P
|
R
|
|
|
|
N
|
T
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
F
|
|
I
|
E
|
|
D
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
B
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
O
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Key
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
F
|
E
|
B
|
R
|
U
|
A
|
R
|
Y
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
P
|
|
|
|
|
|
|
|
V
|
A
|
L
|
E
|
N
|
T
|
I
|
N
|
E
|
|
|
|
|
|
|
|
O
|
|
|
|
D
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
V
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
P
|
R
|
E
|
S
|
E
|
N
|
T
|
|
|
|
|
|
R
|
|
|
E
|
|
|
|
|
|
|
|
|
F
|
R
|
I
|
E
|
N
|
D
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
B
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
B
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
O
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
N
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pupil 1. Our next competition is called “Broken hearts”. Each team will get a set of 4 hearts cut into with zigzag lines. Your task is to put them back together.
Набор раздаваемых сердечек должен быть одинаковым для всех столов и отличаться будет лишь цветом, совпадающим с цветом игрового стола. См файл «Шаблоны»
Pupil 2. Our next competition is called “Scrambled words”. Unscramble them. Remember that all the words are connected with the holiday.
Key
EPSENRT
|
ARHET
|
UCPDI
|
LEVNIATEN
|
ALCE
|
BNOBIR
|
KEAC
|
VOLE
|
EPSENRT (Present)
|
ARHET (heart)
|
UCPDI (Cupid)
|
LEVNIATEN
Valentine
|
ALCE (Lace)
|
BNOBIR ribbon
|
KEAC (cake)
|
VOLE love
|
Pupil 1. In our next competition you should match the famous couples.
1. Adam
2. Oksana
3. Napoleon
4. Assol
5. Othello
6. Romeo
7. Pushkin
8. Pyotr Grinev
9. Ophelia
10. Eurydice
|
A. Desdemona
B.Orpheus
C. N.N.Goncharova
D. Juliet
E. Vakula
F. Josephine
G. Masha
H. Grey
I. Eve
J. Hamlet
|
Key: 1-I, 2-E, 3-F, 4-H, 5-A, 6-D, 7-C, 8-G, 9- J
Pupil 2: now you will read and translate some proverbs, thoughts and sayings by famous people about men and women.
A woman’s mind is like a spring.
(Japanese proverb)1
|
What’s better than wisdom? – Woman.
What’s better than a good woman? – Nothing.
(Geofrrey Chauser 1340-1400)2
|
If you want a speech to be made, ask a man. If you want something done, ask a woman.
(Margaret Thatcher)3
|
A wife’s advice is of little value, but h who doesn’t take it is a fool.
(Spanish proverb)4
|
Teacher. Now that our competition has come to an end let’s see what’s happening with the score. The score is …points to the … team, … points to the … team, etc. So the … team is the winner today and they get a prize.
Pupil 1. Before we finish our party, we’ll learn who will be a He-Valentine and She-Valentine. They will have to help each other, be gallant and exchange small presents during the whole year till the next St.Vallentine’s Day.
Все ребята тянут (сначала девочки сердечки красного цвета, потом мальчики – синего цвета) из непрозрачного пакета, одно из которых помечено буквой V. Эти ребята и будут Валентин и Валентина. Им прикалывают на одежду красивые красные сердца.
Pupil 2. Now we are going to give you Valentine Cards from our Post Office Box.
Ведущие достают “валентинки” и раздают их ребятам
Pupil 1. We thank everybody for competition to the party. Good luck.
Использованные источники:
Журнал «Иностранные языки в школе» № 01, 2014. Статья Тереховой Е.Л., стр. 17-21.
www.storyof.ru/den-svyatogo-valentina-legendy-prazdnika/
www.best-woman.ru
www.wild-misstress.ru
http://mc.yandex.ru/watch
|
|
|