|
English-speaking countries. It is 40 minutes around the world
Тема: English-speaking countries. It is 40 minutes around the world.
Цель урока:
обобщить изученный материал по теме «Путешествие»: лексико-грамматический материал;
-
развивать монологическую и диалогическую речь учащихся;
воспитывать положительное отношение к странам изучаемого языка и их культуре.
Задачи урока:
-
Учить учащихся собирать необходимую информацию из различных источников, делать сообщения с выводами, составлять и защищать презентации и фильмы.
-
Развивать правильные интонацию и произношение учащихся, интерес к изучению иностранного языка, творческие способности, выразительность и эмоциональность.
-
Повышать мотивацию учащихся через изучение лингвострановедческого материала
Развивать языковую догадку.
План урока:
-
Организационный момент:
Dear friends! Today we are going to have an interesting lesson about countries, their capitals, and traditions, cultures and famous people. But at first, I want to read some rhymes and phrases. And you make up the question and answer.
- “What is the language?”
(Представляем стихи и фразы на разных языках мира: немецкий, латинский, мордовский, французский)
Do you understand me? (No) How do you think,…
(Представлен слайд «Составь вопрос», приложение 1)
“What is the world’s language in our planet?” (English)
Yes, English language is the world’s language.
Цель урока:
Dear friends! How do you think what is topic for our lesson? (English-speaking countries. It is 40 minutes around the world.)
Основная часть:
Ok! You prepared the presentations and films about some countries. Now we can see it and listen you. Then other pupils answer the questions.
The first country is England (Greece, France, Ireland, Italy, Mexico, Turkey, The USA).
Каждое последующее выступление добавляется лепесток ромашки:
Закрепление (контроль учащихся):
-
F
|
T
|
G
|
R
|
E
|
E
|
S
|
E
|
P
|
E
|
R
|
H
|
E
|
U
|
S
|
A
|
I
|
O
|
M
|
N
|
A
|
Y
|
I
|
J
|
K
|
U
|
I
|
P
|
E
|
G
|
N
|
E
|
T
|
A
|
L
|
Y
|
K
|
L
|
X
|
L
|
C
|
S
|
Z
|
X
|
C
|
B
|
G
|
L
|
I
|
A
|
E
|
G
|
H
|
Y
|
S
|
K
|
O
|
L
|
C
|
N
|
P
|
I
|
R
|
E
|
L
|
A
|
N
|
D
|
O
|
D
|
You have crossword and answer some questions, then write down into the list. I read the sentences and you make up the crossword.
It is a romantic country in the world. (Italy)
Paris is the capital of … (France)
Pizza is very taste of … (Mexico)
London is the capital of … (England)
O’ Connell is the famous monument in this country. (Ireland)
Домашнее задание:
You write a letter about Russia for your friends.
Итоги урока:
What are your conditions and emotions about our lesson?
Our lesson has finished. Today you have done a good job. You will get 5 and 4. I hope you will be in these beautiful countries. Good-bye! Have a good luck!
|
|
|