Главная страница

"Праздники"


Скачать 78.9 Kb.
Название "Праздники"
Дата 11.02.2016
Размер 78.9 Kb.
Тип Документы

Вступление

Цели:

Практические:

  • развитие навыков аудирования;

  • активизация лексики по теме “Праздники”;

  • развитие навыков устной речи (умения сообщать, объяснять, рассказывать);

  • Формирование навыков письменной речи письма (умения быстро фиксировать свои высказывания);

  • развитие навыков самостоятельной работы и работы в команде.

Образовательные:

  • приобретение знаний об истории и традициях Великобритании, связанных с праздником “Хэллоуин”;

  • знакомство с некоторыми литературными произведениями известных британских поэтов.

Воспитательные:

Развивающие:

Оснащение

  • компьютер, мультимедийный проектор, экран (для показа презентации в Microsoft PowerPoint);

  • филлворд (по 1 экземпляру на каждую команду), задание для аудирования (по 1-2 копии на каждую команду);

  • фонарь, сделанный из тыквы (jack-o-lantern), жетончики-картинки для обозначения баллов.

Подготовка к мероприятию

  1. За неделю до данного урока 3-4 ученикам дается домашнее задание: подготовить рассказ об истории, традициях, особенностях праздника “Хэллоуин”, а также сделать компьютерную презентацию в Power Point для большей наглядности своего рассказа.

  2. Перед уроком учитель и ученики оформляют кабинет плакатами и рисунками по тематике праздника, расставляют столы для игры по командам, готовят фонарь из тыквы.

Содержание мероприятия

  1. Организационный этап (3 минуты)

  2. Основной этап

    1. доклад (8 минут)

    2. составление историй (5 минут)

    3. филлворд (5 минут)

    4. Квиз (10 минут)

  3. Заключительный этап (5 минут)

Ход мероприятия

1. Организационный этап

Учащиеся садятся за парты по командам (2 команды по 4-5 человек). Учитель приветствует учеников, кратко рассказывает о целях и ходе урока.

Teacher: Hello, students! I’m glad to see you! Let’s start our lesson. During our previous lessons you learnt about different British holidays: Christmas, Easter, New Year, St. Valentine’s Day and now we go on working with this topic. Let’s discuss another really interesting and unique British festival – “Halloween”. Today you will learn a lot about its traditions and history. You will have a group game, do different tasks and collect points for right answers. In the end of the lesson the winners will light our jack-o-lantern.

2. Основной этап

All Hallows Eve” – доклад о празднике “Хэллоуин”

Teacher: And now several students are going to tell us some really interesting information about Halloween: its origin, history, traditions, beliefs in the past and superstitions nowadays. Listen to them very attentively, after their report you will answer my questions and get your first points for correct answers.

Презентация. Слайд 1

4 IMPORTANT FACTS ABOUT HALLOWEEN

1. Halloween is one of the oldest festivals in Great Britain.
2. Halloween is celebrated on October 31st.
3. The full name of the festival is “All Hallows Eve”.
4. About 99% of pumpkins sold in Britain are used as lamps at Halloween.

Everything started a very long time ago, in the 5th century, in the place where today is Great Britain and Northern France. At that time the Celts lived there and they celebrated New Year with a festival called “Samhain” on November 1st. It was a holiday of the end of the “Sun Season” and the start of the “Dark and Cold Season”. People made lamps of pumpkins and candles and said: “These lamps help the sun to live in winter”.

In the year 835 the Roman Catholic Church made November 1st a church holiday of all saints who do not have a special day in the year. This holiday was called “All Saints Day” or “All Hallows Day”.
People started to celebrate another holiday on October 31st: “All Hallows Eve” (the night before “All Hallows Day”). Now we call this festival “Halloween”.

Jack-o-lanterns – pumpkins with lighted candles inside which were used to frighten away evil spirits. According to an Irish legend a man called Jack can’t enter neither heaven nor hell. So instead, he has to walk in the darkness with his lantern until Judgment Day. Many years ago people used apples and potatoes in making lanterns. Now all over the world pumpkins are used.

Costumes – on Halloween people wore masks and costumes when they left homes after dark so that the ghosts would mistake them for other evil spirits. The most popular costumes nowadays are ghosts,
witches and skeletons.
The colours of Halloween are
orange ( the colour of harvest)
and black ( the colour of death
and darkness).

Trick-or-Treat – many years ago to keep ghosts and witches away from their houses on Halloween, people placed plates of food outside their homes to appease
all evil spirits. And now British
children put on their costumes
and from door to door in the
evening saying: “Trick or Treat”.
And people give them chocolate
and sweets.

Ученики, готовившие дома выступление, рассказывают о празднике, сопровождая рассказ демонстрацией слайдов на компьютере.

Учитель задает вопросы по докладу учащихся. Команды отвечают на вопросы и зарабатывают баллы (1 балл за каждый правильный ответ). Презентация. Слайд 2

Questions:

  1. When and where did people start celebrating the holiday?

  2. What holiday did Celts celebrate? Why did they use pumpkins?

  3. When did the Christian Church begin celebrating All Hallows Day?

  4. What are the main traditions of Halloween?

Halloween Stories” – составление своих историй (Презентация. Слайд 3)

Teacher: Before we continue our game, every group should tell me 3 words in English.

One of the Halloween traditions is storytelling. British people like interesting unreal stories about ghosts, witches and other magic creatures. So, your next task is to make up a Halloween story containing all 6 words you have said to me. You should start your story with “One Halloween night…” In 5 minutes you must be ready to tell the class your stories.

Каждая команда называет по 3 слова по-английски (это могут быть любые слова, не связанные с темой урока: глаголы, прилагательные или существительные). Учитель записывает эти слова на доске.

Ученики по командам сочиняют небольшие рассказы, содержащие все 6 слов, записанных на доске и начинающиеся словами “One Halloween night…” По истечении 5 минут каждая команда рассказывает свою историю и получает баллы (5/3/1 балл в зависимости от точности выполнения задания, сюжета истории, наличия ошибок).

Mysterious letters” – филлворд

Teacher: Your last task in our Halloween game is to find as many words as you can in this grid. There are 3 minutes for you to do the task.

Учитель раздает каждой команде одинаковые филлворды (слова, зашифрованные в филлворде – эта новая лексика по теме, с которой ученики работали на предыдущих 3-х уроках). Учащиеся ищут и отмечают слова в филлворде в течение 3-х минут. Затем учитель проверяет выполнение задания, раздает жетончики (1 балл за 1 найденное слово). Презентация. Слайд 4

 



Quiz (вопросы) Презентация. Слайд 5

    1. Where does Halloween come from?



(a) America



(b)  Ireland and Scotland



(c)  England



(d)  Portugal



















    1. Halloween is celebrated in ......... on the 31st day of the month.



(a)  September



(b)  November



(c)  January



(d)  October









    1. Where does the name Halloween come from?



(a) Hello Ween (“Ween” is the name for a ghost)



(b)  It’s the name of an old Celtic leader?



(c)  All Hallow’s Eve



  1. On Halloween, people usually dress up in various and strange .......... These are outfits that people don't usually wear and they do this to celebrate this mysterious holiday.



(a)  uniforms



(b)  curtains



(c)  costumes



(d)  shoes












  1. Children really like Halloween because they can dress up and take part in an activity where they go from house to house and collect candy from the residents who are home at the time. When the children approach the homes, they yell "Trick or .........!"



(a)  Trump



(b)  Treat



(c)  Trudge



(d)  Trim










  1. Why did people put a lantern outside their house?



(a) to frighten evil spirits



(b) to be friendly to the spirits



(c)  to see while they had a party



  1. In order to celebrate Halloween, some people carve .......... These are large, round, orange vegetables that are harvested in autumn.



(a)  pumpkins



(b)  oranges



(c)  potatoes



(d)  peaches










  1. What is a pumpkin?



(a) a fruit



(b) a vegetable



(c)  a kind of melon
















  1. People usually use the outer shells of these large vegetables as Halloween dcor. They scoop out the meaty part of the vegetables, carve out faces, put candles inside of them and then place them in a window or on a porch on Halloween. These are called ......... o'Lanterns.



(a)  Tom



(b)  Jordan



(c)  George



(d)  Jack





































  1. A popular game at Halloween parties is called ......... for apples. This is when people try to grab an apple — that is floating in a tub of water — with only their mouths. Usually, there are many apples floating inside the tub and the participants' must keep their hands behind their backs.



(a)  hopping



(b)  shoving



(c)  licking



(d)  bobbing
































































  1. Sometimes, children and adults alike will dress up as .......... This costume is simple to make because all you need is a white sheet with cut-out holes for your eyes, nose and mouth. This outfit is meant to symbolize people who have died and are stuck between worlds.



(a)  mummies



(b)  witches



(c)  cats



(d)  ghosts




































  1. Dracula, an evil ........., is a symbol of Halloween. Legendary stories say that Count Dracula turns into a bat at midnight and sucks humans' blood.





(a)  witch



(b)  wiccan



(c)  ghoul



(d)  vampire












  1. What priests first celebrated what we have come to know as Halloween?



    (a) French 



    (b) Christians



    (c)  Romans

  2. At Halloween party guests traditionally bob for?



(a) Turnips



(b) Oranges



(c) Apples

3. Заключительный этап

Teacher: Thank you for your good job. Your marks for homework and work during the lesson are… Teams, count your points, please. And now let’s watch the winners lighting our jack-o-lantern.

Our lesson is over. Goodbye!

В конце урока ученики считают заработанные баллы. Ученики, набравшие большее количество баллов зажигают праздничную тыкву-фонарь. Учитель выставляет оценки за работу на уроке, подготовку стихов и доклада.

 Список использованной литературы

  1. “Игровой метод в обучении иностранному языку”/ А.В. Конышева. – СПб.: КАРО, 2006.

  2. “Методика обучения иностранным языкам”/ Е.Н.Соловова. – М.: Просвещение, 2006.

Интернет-источники

Англоязычные сайты, посвященные празднику “Хэллоуин”:

  1. http://www.everythinghalloween.com

  2. http://www.halloweenmagazine.com

http://www.history.com/minisites/halloween