Главная страница

Family Relationships


Скачать 27.9 Kb.
Название Family Relationships
Дата 12.03.2016
Размер 27.9 Kb.
Тип План-конспект


План-конспект

открытого урока английского языка

в 8 классе
УМК под ред. Л.В. Хрусталевой, В.Н.Богородицкой для 8 класса
Тема: “Family Relationships

Семья. Взаимоотношения в семье.

Проблема воспитания детей в семье
Цели урока

Воспитательные: Учить общению на английском языке, воспитывать умение внимательно слушать собеседника. Уметь аргументировать высказывание, вежливо реагировать на слова собеседника.
Образовательные: Учить умению понимать друг друга, воспринимать и передавать мысли средствами языка, развивать логическое мышление, память, воображение.
Развивающие: Формировать интеллектуальные и коммуникативные навыки.
Практические задачи: Использовать в речи лексику, изученную по теме;

Обратить внимание на необходимость бережного отношения друг к другу в семье, на этику семейных отношений.

Ход урока


  1. Начало урока: оргмомент, речевая зарядка (warming up)

The family is very important as a unit in our society. Every person has a family and relatives. There are “family trees” in every family. Look atLl



Look at your family trees. Ask each other questions about your relatives and the relationships among them.

(Учащиеся задают друг другу вопросы: упр. 33, 34 – с.145).


  1. Основная часть урока: Family Relationships. Up-bringing Children.

Generation Gap

What can unite the people in the family and make them a friendly strong unit? What family could you call an ideal family?

(Учащиеся рассказывают о своей семье, взаимоотношениях в ней, высказывают свою точку зрения на идеальную семью: упр. 36, 39, 47 – стр. 146, 148, 152). Каждому раздается карточка –помощник с вводными словами.
EXPRESSING OPINIONS

.

I consider

Я считаю, полагаю

I’m of the opinion

По-моему

In my view

На мой взгляд

It’s my (firm) belief

Я (твердо) уверен

I regard

Я считаю

I suppose

Я допускаю, предполагаю

I assume

Я предполагаю, допускаю

I guess

Я догадываюсь

As far as I’m concerned

Что касается меня

It’s quite clear that

Совершенно ясно

It seems to me

Мне кажется

To begin with

Начнем с того, что

To tell the truth

По правде говоря

To cut a long story short

Короче говоря


2. Youth is a very important period in the life of men. Every generation is unique. The adults always say that the young are not what they were. The majority of the young people have their own ideals. All these differences generate a generation gap when the young and adults don’t understand one another.

Now I’d like you to read the following article and comment on it.
Youth Problems

Youth is the time when a person discovers the world and tries to determine the place in the universe.

Every generation is unique. It differs from the one that preceded it in its experience, ideals and a system of values. The adults always say that the young are not what they were. These words are repeated from generation to generation. To some extent they are true, because every new generation grows up quicker, enjoys more freedom. It is better educated and benefits from the results of the technological progress of the time.

Young people of today do not accept the standards of their parents who believe that they are right because they are older. The adults don’t want their values to be questioned. The young on the other hand can not accept the values of their “fathers”.

The adults apply old standards to the new way of life. Young people have their own ideals. They want to make their own mistakes rather than to listen to the warnings of the adults. They want to overcome their difficulties without looking back.

The only way to solve this problem both the young and the adults should be tolerant and patient.

Sometimes the best tactics is not to contradict the parents. Tolerance and understanding is the way to bridge the gap of the generations.

(Учащиеся выражают свое мнение о прочитанном, используя карточки “Expressing opinions”).
Now we are to listen to the dialogue “Why do I have to go to bed so early?” (упр. 40, с. 148).

Do you have the same problems in your family? How do you usually solve them?
(Учащимся раздаются карточки с вопросами:

What would your parents say or do if you

  • Come home late

  • Turned on the music loudly

  • To go to a night club with your friends

  • Didn’t do some housework

  • Spoke on the telephone too long

  • Spent too much time on the computer.


What’s your point of view on the problem of upbringing children in the family?

(Учащиеся выражают разные точки зрения на воспитание детей, соглашаются или нет друг с другом, аргументируют свои высказывания, упр. 43, с. 149).



  1. Заключительная часть урока


Оценка результатов работы; домашнее задание; подведение итогов.

So today I hope we ‘ve come to the conclusion that people must be patient and tolerant, tender and attentive towards each other in the family. The generation gap can be bridged and parents should be strict and understanding at the same time.

Thank you.

Our next lesson we’ll devote to the problem of homesickness. That’s why I ask you to do ex. 45, 46 on page 151 and comment on the proverb “East or West, Home is Best”.

(Пословица написана на доске).