Главная страница

Жизнь в Древнем Египте


Скачать 22.16 Kb.
Название Жизнь в Древнем Египте
Дата 05.04.2016
Размер 22.16 Kb.
Тип Учебник

Класс: 3- кл

Урок

Тема: Жизнь в Древнем Египте

Цели:

воспитательная: положительное отношение к иностранной речи как способу общения; толерантное отношение к культуре, обычаям и способу жизни других национальностей;

развивающая: развитие языковых, интеллектуальных и познавательных способностей; готовности принимать участие в иноязычном общении;

образовательная: овладение знаниями о культуре, истории, реалиях и традициях Древнего Египта; умение работать в группах, с мультимедийными средствами, развитие неподготовленной монологической речи на основе прослушанного текста, на основе фоновых знаний по теме;

К концу урока учащиеся должны знать лексику по теме:

Прилагательные: heavy, light, hard, soft, easy, difficult

Правильные глаголы: start, finish, love, hate, want, use, laugh, live;

Неправильные глаголы: draw drew, sing sang, write –wrote, read – read, have - had

К концу урока учащиеся должны уметь составлять утвердительные, отрицательные, вопросительные предложения в Past Simple; уметь выражать свою точку зрения; рассказывать о жизни в прошлом

Оборудование: Египетские сувениры, видеофильмы:

-“Papyrus, Egyption Paper, Egypt by Asiatravel.com.mp4”;

- Horrrible histories – “Hieroglyphic song”:

Мультимедийная доска, проектор; раздаточный материал, магниты

Учебник «Family and Friends» 3

Ход урока:

  1. Оргмомент

  2. Warm - up. “Treasure”. Revision of vocabulary:

Teacher: I’ve got smth hidden here. Look! It is expensive! It is beautiful! What is it?

Pupils: It’s the treasure. It’s the treasure of the Ancient Egyptians.

3. Match the words to the objects Which Egyptian words do you know?

  • Camel

  • Clay tablets

  • Pharaohs

  • Pyramid

  • Gods

  • tombs

  • Hieroglyphics

  • Papyrus

  1. Let’s watch videofilm about the “Papyrus” (3:02)

Teacher: Which Egyptian names did you hear?

Pupils: Nefertari, Tutankhamon, Nefertiti

Teacher:What were their jobs?

Pupils: They were Pharaohs

Teacher: How can we characterise papyrus?

Pupils: It was strong, flexible, soft and light

  1. Group work . Class book. Exercise 4 page 100 . Filling the words

Workbook. Exercise 1 page 92 Choose the correct words

  1. Chorus. Revision of verbs

draw

drew

рисовать

sing

sang

петь

write

wrote

писать

read

read

читать

have

had

иметь


draw – drew, sing – sang, write –wrote, read – read, have - had


  1. Speaking about the “Papyrus” P1→P2→P3

Teacher: What do you know about the papyrus?

  1. Listening to the “Hieroglyphic song” (3:04)

  2. Discussion

    • Where were the children?

    • What did they do? ( sang songs, danced, learned hieroglyphics, read books, wrote their names, learned to count, used papyrus)

    • Did the girls go to school? What did they do? ( stayed at home, helped their mothers)

    • How did Ancient Egyptians look like? ( They had brown eyes and long hair)

    • Guess the names in Hieroglyphics

  3. Let’s make collective projects. Take pencils, read and draw.




  1. What is your project about?




  1. Рефлексия. What have we done at the lesson?




  1. Hometask: составить рассказ о Египте, посмотреть развивающий мультфильм- Древний Египет” youtube.com