|
План-конспект урока Тема урока: Семейный альбом. Цели урока: Активизировать лексические навыки по теме семья. Форма урока
План-конспект урока
Тема урока: Семейный альбом.
Цели урока: Активизировать лексические навыки по теме семья.
Форма урока:
Урок – презентация.
Задачи урока:
Учебный аспект:
Формирование лексических и произносительных навыков по теме «Семья»
Познавательный аспект
Расширение эрудиции и лингвистического кругозора учащихся.
Развивающий аспект
Развитие языковых, интеллектуальных и познавательных способностей.
Развитие умения общаться на иностранном языке
Воспитательный аспект
Воспитание чувства любви и уважения к родственникам.
Воспитание культуры общения.
Формирование интереса к культуре и традициям страны изучаемого языка.
Оборудование:
компьютер, мультимедийный проектор, магнитофон, раздаточный материал
План урока:
1.Организационный момент.
2. Тренировка произношения ЛЕ по теме СЕМЬЯ.
3. Речевая разминка.
4. Закрепление в речи слов.
5. Guess “Who is who?” Complete sentences.
6. “Family album”
7. Физкультминутка (для глаз)
8. “Family album”
9. The poem “What is a family?”
10. Responsibilities.
11. The song.
12. Социокультурная информация.
13. Домашнее задание.
14. Подведение итогов урока и выставление оценок.
15. Стихотворение.
Ход урока:
1. Организационный момент.
T: Good morning boys and girls! I am glad to see you.
P: Good morning our teacher! We are glad to see you too.
T: How are you today?
P: We are fine. Thank you. How are you today?
T: I am OK. Thank you. Let’s begin our lesson. Look at the board and listen to me. Try to guess what we’ll talk today about.
This is my father.
This is my mother.
This is my brother Paul.
This is my sister.
This is my grandmother.
How I love them all.
C: About family
T: That’s right. At today’s lesson we’ll speak about family and we`ll make our family album. Let’s start.
2. Тренировка произношения ЛЕ по теме «Семья».
WHAT relatives can you find in family album? Let`s name.
Grandmother
mother
daughter
elder sister
younger sister
aunt
cousin
niece
wife
grandfather
father
son
elder brother
younger brother
uncle
nephew
husband
parents
(чтение и перевод слов)
And friends? Can we find friends in family album?
Yes, of course.
3. Речевая разминка.
T: Answer my questions, please. Be active and speak loudly.
Have you got a mother?
Have you got a father?
What is your father’s name?
What is your mother’s name?
Have you got any sisters or brothers?
What is your sister’s name?
How old is your sister?
What is your brother’s name?
Have you got an aunt?
You have got an uncle, haven’t you?
(ученики отвечают на вопросы учителя в быстром темпе)
4. Закрепление в речи лексики по теме.
T: How else can be divided all the members of our families ?
Into two groups, that are “males” and “females”
(К доске вызываются 2 ученика и распределяют картинки с изображением членов семьи на две группы «мужчины» и «женщины»)
5. Now , you know all the members of our families. Guess “Who is who?”
Complete sentences.
(самостоятельная работа на 2 минуты)
Guess who is who?
my father and my mother are my…(parents)
my mother’s daughter is my … (sister)
my father’s mother is my …(grandmother)
my father’s brother is my …(uncle)
my mother’s sister is my …( aunt)
my aunt’s son is my …(cousin)
the daughter of my brother or a sister is my…(niece)
the son of my brother or a sister is my … (nephew)
- Let`s check.
- Have you got any mistakes?
- No , good.
6. And now, it`s time to create “Family album”
Рассказ о своей семье.
7. Физкультминутка (для глаз)
T: And now let’s have a little rest. Look at the board. Let’s train our eyes, follow the fish.
8. Let`s continue our presentation.
2. Рассказы о своей семье (продолжение).
- Good. Your work is good.
- We have our family album.
9. But, family, what is it?
Let`s listen our boys with the poem “What is a family?”
(рассказывают стихотворение)
10. As we see relations in the family are very important. And so parents and children have their own responsibilities at home. What responsibilities have you got at home?
Example: Children must do their homework.
To wash up
To set the table
To make the bed
To walk the pet
To clear up after lunch
To help in the garden
To take out the rubbish.
11. Ok, let’s read the children’s opinions about their parents’ responsibilities.
Parents must give their children more love.
Parents must talk to their children more often.
Parents must try to understand their children.
Parents must give their children more freedom.
Parents must help their children with problems they have at school.
12.Which of them the most important for you?
13. Our class is a family , too. That`s why we must be friendly .
Let`s sing the song.
The more we are together
The more we are together, together, together.
The more we are together
The happier we are.
For my friend is your friend,
And your friend is my friend.
The more we are together
The happier we are.
The more we sing together, together, together.
The more we sing together
The happier we are.
For his friend is her friend,
And her friend is his friend.
The more we sing together
The happier we are.
The more we dance together, together, together.
The more we dance together
The happier we are.
For our friends are their friends,
And their friends are our friends.
The more we dance together
The happier we are.
The more we dance together
The happier we are.
14. Социокультурная информация
T: Well, now, kids, I want to give you some interesting information. Look at the board, please.
Русское слово бабушка и английское grandmother - вообще термины , обозначающие мать родителей. Однако что общего русская бабушка имеет с английской grandmother? Это совершенно разные образы, они по-разному выглядят, различно одеваются, у них совершенно разные функции в семье, разное поведение, разный образ жизни. Русское слово babushka - одно из не слишком многочисленных заимствований в английском языке, обозначающее головной платок, косынку ("a head scarf tied under the chin, worn by Russian peasant women" [головной платок, завязываемый под подбородком, наподобие того, как носят русские крестьянки]). Русская бабушка, как правило, занята в новом статусе еще больше, чем раньше: она растит внуков, ведет хозяйство, дает родителям возможность работать, зарабатывать деньги. Англоязычная grandmother уходит на "заслуженный отдых": путешествует, ярко одевается, старается наверстать упущенное в плане развлечений, приятного времяпрепровождения.
15. T: You know the names of members of the family well now and I am sure you can make your family tree. Homework .
16. So, the lesson is coming to the end and I’d like to thank you for good work at the lesson. Did you like our lesson? What did you like to do? I give excellent marks to …, good – to …, etc
17. I`d like to finish our lesson with the poem. But my poem is unusual. Every line is not completed. You should complete it.
Use the names of members of the family.
Ты не ленись, а повтори:
Семья иначе family.
Расскажу-ка вам, друзья,
Как живет моя семья.
Шьет роскошные наряды
Нам с сестренкой мама, mother.
Вышивает тетя, aunt,
У нее большой талант.
Служит в самом главном банке
Наш любимый дядя, uncle,
Каждый день после работы
Он гуляет с дочкой, daughter.
Варит вкусное варенье
На зиму бабуля, granny.
Весь вареньем перемазан
Мой двоюродный брат, cousin.
Есть еще щенок пушистый
У моей сестренки, sister.
Со щенком гулять по саду
Ходит старший брат мои, brother.
Если что-то сделать надо,
Обращаюсь к папе, father
Папа мастер хоть куда,
Мне готов помочь всегда.
Он научит сына, son,
Чтоб умел все делать сам.
Дополнительный материал.
a) Find as many words as you can in this puzzle. Go down and across.
W H E R E B S F
Y O A R F R I A
S U U M A O S M
O N N O T T T I
N C T T H H E L
N L T H E E R Y
K E I E R R H E
S W A R X M W S
|
|
|